Jakie są rodzaje syfonów?

Syfon to nieodzowna część kratki ściekowej i każdego odpływu. To od niego zależy, czy nieprzyjemny zapach z kratki ściekowej będzie się unosił w danym pomieszczeniu, czy też nie. Ponadto doskonale wpływa na bardzo dobre odprowadzenie wody ściekowej. Trudno jest sobie wyobrazić także bez niego jakikolwiek zestaw odpływowy w każdej łazience. Syfon jest elementem mało widocznym, ale bardzo istotnym w całym systemie odpływowym.

Kilka rodzai syfonów

Dobrego funkcjonowania syfonu potrzebuje zarówno umywalka, wanna, ubikacja czy brodzik. Dobrze dobrany syfon uniemożliwia wydostawanie się na zewnątrz nieprawidłowych i szkodliwych dla zdrowia gazów, takich jak: siarkowodór i metan. Syfon jest elementem, który musi być w każdej łazience, jednak nie jest to element estetyczny. Wyróżnić można kilka rodzai syfonów:
– umywalkowe,
– wannowe,
– brodzikowe,
– pisuarowe,
– z podłączeniem pralki lub zmywarki.
Widać więc, ze rodzaje syfonów dzielą się według rodzai urządzeń, do których mają być przyłączone.
Widać również, że nie ma syfonu, który byłby specjalnie odpowiedzialny za odprowadzanie ścieków z miski ustępowej. Dodać należy, że miska ustępowa jest często wykorzystywana a więc powinna być często wymieniana. Natomiast do każdego jej modelu pasuje inne przyłącze do kanalizacji.

Na czym polega działanie syfonów?

W każdym zamontowanym syfonie znajduje się odpowiednia ilość wody, blokująca przedostanie się gazów, powstałych z nieczystości odpływającej wody. W przypadku gdy rury kanalizacyjne zostały ułożone zgodnie z zasadami budowlanymi, zabezpieczenie kanalizacji syfonem jest bardzo proste i zawsze pewne.
Najczęściej syfony mają kształt litery U i nazywane są syfonami rurowymi. Mieszczą one w sobie dużą ilość wody, przez co niemożliwe jest by taki syfon mógł wyschnąć. Dodać bowiem należy, że czasami woda z syfonów wyparowuje i wtedy nic nie blokuje przenikania się nieprzyjemnego zapachu na zewnątrz, do pomieszczenia.
Taki syfon ma też inną zaletę, zawsze łatwo jest go oczyścić dość dużym strumieniem wody bez potrzeby rozbierania całego układu odpływowego.
Syfon rurowy zajmuje bardzo dużo miejsca, można jego elementy co prawda odwracać, ale nie jest to zbyt komfortowe, gdy pod umywalką w małej szafce jest zbyt mało miejsca.
Na rynku można znaleźć też syfony, tak zwane, butelkowe. Te syfony są małe i najczęściej stosuje się je do umywalek a nie do brodzików czy wanien. Do brodzików i wanien wykorzystuje się jeszcze inny rodzaj syfonu, zwany dzwonowym. Te syfony potrzebują małej powierzchni zabudowy ich.