Kula solarna do ogrodu

Kula solarna to ciekawy pomysł na oświetlenie ogrodu. W jaki sposób działa lampa solarna? Jak długo się ładuje i jak długo świeci? Dlaczego może być dobrym źródłem światła w ogrodzie? 

Jak działa kula solarna?

Kula solarna czerpie energię ze słońca. Poprzez efekt fotowoltaiczny panel solarny lampy przekształca energię słoneczną w elektryczną, która później jest przechowywana w akumulatorze lampy. Lampa solarna posiada czujnik zmierzchu, który dba o to, żeby światło włączało się po zmroku, a nie za dnia. Istotne jest, żeby kula solarna została umiejscowiona w miejscu najbardziej nasłonecznionym. Trzeba też chronić panel przed kurzem oraz brudem i regularnie oczyszczać go. 

Kula solarna

Kula solarna – ładowanie

Do pierwszego całkowitego naładowania potrzeba od 2 do 10 słonecznych dni. Później wystarczy jeden dzień. W przypadku mrozu i innych niesprzyjających warunków pogodowych lampy solarne trzeba wnieść do pomieszczenia, bo nie są przystosowane do trudnych warunków. 

Kula solarna – czas świecenia

Dużo zależy od poziomu naładowania akumulatora i jakości akumulatora. Czas świecenia może wynosić od 5 do 20 godzin. Ozdobne lampy solarne świecą od 8 do 10 godzin. 

Zobacz: Co trzeba wiedzieć, wybierając oświetlenie tarasu?

Lampy solarne – zalety

Lampy solarne mają wiele zalet. Przede wszystkim, ze względu na efekt fotowoltaiczny jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Fotowoltaika polega na wytworzeniu czystej energii bez emitowania spalin i innych toksycznych substancji do środowiska. Ze względu na to, że lampy solarne pobierają energię ze słońca, nie wymagają prądu, co przekłada się na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Inną dużą zaletą jest to, że, oprócz zakupu lampy, nie ponosi się żadnych innych kosztów. Oświetlenie solarne nie pobiera prądu, zatem nie wpływa na wysokość rachunków. Dodatkowo, ze względu na fakt, że lampy mogą posłużyć bardzo długo i czerpią energię z energii słonecznej, inwestycja się zwróci. 

Inne zalety lamp solarnych to:

  • niezależność od dostaw prądu,
  • estetyczny wygląd.

Lampy solarne – wady

Tak jak inne sprzęty, lampy solarne mają swoje wady. Jedną z nich jest moc oświetlenia. Ze względu na to, że kule solarne czerpią energię ze słońca, są uzależnione od pogody. Dodatkowo, światło solarne nie jest tak jasne i mocne jak oświetlenie tradycyjne. Zatem nie jest to sprzęt, przy którym będzie można poczytać wieczorem w ogrodzie. Jednak nie taki jest ich cel – powstały z myślą o oświetleniu ogrodu wieczorem, kiedy przykładowo chce się spędzić czas ze znajomymi przy grillu. Ich celem też jest zapewnienie oświetlenia po zmroku, żeby móc dojrzeć alejki ogrodowe lub inne sprzęty, które znajdują się w ogrodzie. 

Kula solarna

Kula solarna – jaką wybrać?

Wybierając oświetlenie solarne, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z nich jest wielkość panela fotowoltaicznego. Jeśli lampa ma oświetlać przestrzeń całego ogrodu, lepiej jest wybrać panel o wymiarach minimum 18×12 cm. 

Kolejna sprawa to pojemność akumulatora, bo to od niej zależy długość świecenia. W przypadku urządzeń, które mają sygnalizować, gdzie znajduje się na przykład alejka ogrodowa, wartość 1000mAH będzie wystarczająca. Jeśli natomiast lampa ma oświetlać cały ogród, to lepiej wybrać wartość 1800mAH.

Zobacz: Jakie lampy ogrodowe wybrać?