Oświetlenie łazienki

Łazienka jest takim miejscem w domu, z którego korzystają zarówno domownicy, jak i goście. Odpowiednie oświetlenie łazienki jest zatem niezbędne, bo ułatwia wszelkie zabiegi pielęgnacyjne oraz dbanie o higienę osobistą. Jakie powinno być oświetlenie łazienki? Jakie lampy wybrać? Przeczytaj i dowiedz się!

Bezpieczne oświetlenie łazienki 

Jakie powinno być oświetlenie łazienki? Przede wszystkim – bezpieczne. Co to znaczy? Odporne na wodę i wilgoć. Oznacza to, że lamp, które sprawdziłyby się w kuchni czy salonie, nie zamontujemy w łazience. Do łazienki powinniśmy wybierać oprawy niskonapięciowe – przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na wysokość stopnia ochrony IP – powinna ona wynosić minimum 44. Dodatkowo, źródła światła i gniazdka elektryczne powinny znajdować się co najmniej 60 cm od miejsca, gdzie mogłyby mieć kontakt z wodą i wilgocią. 

Zobacz: Jakie powinny być kinkiety do łazienki?

Oświetlenie w łazience – sufit

Oświetlenie górne powinno być głównym źródłem światła w łazience. Zwłaszcza, jeśli w łazience nie ma okna, które umożliwiłoby korzystanie ze światła dziennego w czasie prysznica lub wykonywania makijażu. Do wyboru mamy nowoczesne oświetlenie LED albo tradycyjny żyrandol. Ważne jest, żeby padające z sufitu światło dawało wystarczająco dużo światła, ale jednocześnie nie było za mocne. Przesada  w którąkolwiek ze stron nie jest wskazana dla naszych oczu. 

Oświetlenie łazienki – lustro

Lampa przy suficie to za mało – równie ważne jest oświetlenie lustra. Pomoże ono w nakładaniu makijażu, goleniu lub układaniu włosów. Przyjmuje się, że najlepsze światło w łazience to światło chłodne. Oświetlenie lustra  nie powinno razić nas w oczy ani tworzyć cieni na twarzy. Ponadto, przy wyborze oświetlenia lustra należy kierować się:

  • sposobem włączania i wyłączania: wybierajmy jak najwygodniejszy dla domowników,
  • dopasowaniem do stylu łazienki,
  • praktyczność i łatwość w utrzymaniu łazienki w czystości: bogate w detale lampy trudniej jest doczyścić,
  • możliwość zmiany kąta padania światła: ta opcja pomoże przy wykonywaniu takich czynności, jak regulacja brwi, farbowanie włosów lub nakładanie makijażu. 

Najpopularniejsze oświetlenie lustra w łazience

Do najpopularniejszych rodzajów oświetlenia lustra w łazience należą:

  • kinkiety po obu stronach lustra: dają wrażenie symetrii, a do tego gwarantują dokładne oświetlenie twarzy,
  • pojedyncza lampa nad lustrem: minimalistyczne rozwiązanie, które przy nie odpowiednim dobraniu może tworzyć cienie na twarzy,
  • wbudowane oświetlenie: gwarantuje równomierne oświetlenie. Jednak z reguły jest ono za słabe, dlatego lepiej jest połączyć je z dodatkową lampą nad lustrem,
  • taśmy LED: są tańsze od wbudowane oświetlenia, przy czym dają ten sam efekt.

Oświetlenie łazienki – inne opcje

Oprócz oświetlenia sufitowego i przy lustrze, można również zdecydować się na oświetlenie pod wanną oraz dodatkowe lampy na ścianach, na przykład kinkiety lub plafony. Zagwarantują one dodatkowe źródło światła w przypadku, gdyby światło sufitowe okazało się za słabe. Inną opcją jest oświetlenie podłogowe – pozwoli na wprowadzenie klimaty luksusu nawet do małego pomieszczenia.

Zobacz: Jak dobrać oświetlenie wewnętrzne?