Ogród zimowy — jak go urządzić?

Mając swój dom, możesz pozwolić sobie na ogrom możliwości, jakie się przed Tobą otwierają. Jedną z nich jest ogród zimowy. Planujesz taki urządzić? Sprawdź, na jakie elementy warto postawić i co powinno się w nim znaleźć.

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to określenie, które często pojawia się w kontekście miejsca do odpoczynku. Czym jest on w praktyce? Jest to jeden z elementów domu, najczęściej przeszklony. Jego konstrukcja jest oparta na drewnianych lub metalowych wsporach.

Jest to doskonałe miejsce do odpoczynku podczas chłodnych miesięcy. Dzięki zamkniętej przestrzeni możliwe jest jego ogrzewanie. W ten sposób możesz cieszyć się pięknymi roślinami za oknem nawet zimą. Temperatura w pomieszczeniu zależy od sposobu jego ogrzewania.

Najlepsze meble i rośliny do ogrodu zimowego

Urządzenie ogrodu zimowego jest dla wielu osób równie istotne co aranżacja salonu. Warto wspomnieć, że to pomieszczenie może być wykorzystywane przez cały rok. Jednak latem może tam być znacznie cieplej, ze względu na obecność szyb.

Istnieje rozwiązanie, które umożliwia korzystanie z tego kawałka przestrzeni przez cały rok. Rolety do ogrodów zimowych umożliwiają przysłonięcie okna tak, żeby nie wpadało tam zbyt wiele światła. W ten sposób pomieszczenie nie nagrzewa się zbytnio, co mogłoby doprowadzić do niekomfortowych warunków.

Komplet mebli z wysokiej jakości wikliny

Ogród zimowy jest traktowany jako jeden z elementów otoczenia domu. Dlatego najczęściej znajdują się w nim meble, które stawiamy na zewnątrz. Warto tutaj postawić na wysokiej jakości wiklinowe komplety. Stół, fotele i ławki bardzo dobrze komponują się z kwiatami, które znajdują się we wnętrzu.

Warto pamiętać, że w ogrodzie zimowym nie ma ryzyka zalania mebli przez deszcz. Wszystko jest chronione za pomocą ścian i dachu. Dlatego meble mogą mieć materiałowe, delikatne wykończenia. W ten sposób znacznie poprawi się komfort podczas odpoczynku, a każdy będzie chętnie spędzał tam czas.

Rośliny w ogrodzie zimowym

Ogród zimowy to doskonałe miejsce dla roślin. Dzięki przeszklonym ścianom dostają one odpowiednio dużo świata słonecznego. Jednocześnie nie są narażone na działanie niskich temperatur. Dlatego mogą kwitnąć i cieszyć oczy przez cały rok. Jeżeli zadbasz o ich odpowiednie nawodnienie i nawożenie, otrzymasz całoroczny zielony zakątek.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są rośliny zielone. W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, możesz manewrować ich wielkością. Jeżeli zależy Ci na nastroju rodem z puszczy, postaw na wysokie i rozłożyste kwiaty. W przypadku delikatnego, minimalistycznego ogrodu dobrym rozwiązaniem są niewielkie rośliny.

Jeżeli zależy Ci na roślinach, które nie są odporne na mróz, koniecznie pamiętaj o ogrzewaniu. Tylko w ten sposób możesz zapobiegać występowaniu temperatur poniżej zera w swoim ogrodzie zimowym.

Czy można urządzić ogród zimowy na tarasie?

Ogród zimowy to miejsce, które może znajdować się na dowolnym fragmencie podwórka. Z założenia nie potrzebujesz pozwolenia na jego budowę. Dlatego możesz zaaranżować go już po postawieniu głównego budynku. Czy może znajdować się na tarasie?

Jak najbardziej. Warto tutaj zainwestować w wysokiej jakości osłony na okna. Można nabyć je w sklepie Rolety-Żaluzje, żeby zasłonić pomieszczenia przed nadmiernym słońcem. Jeżeli postawisz na dobry wybór produktów, możesz cieszyć się z ogrodu cały rok. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest łatwy dostęp do zielonej przestrzeni.

Wystarczy, że otworzysz drzwi tarasowe, a znajdujesz się w ogrodzie, który jest pozbawiony wad klasycznych rozważań. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za owadami. Tutaj możesz podziwiać piękno podwórka, jednocześnie korzystając z ciepła i bezpieczeństwa swojego domu.