Oświetlenie do sypialni – czym się kierować?

Sypialnia to miejsce relaksu i wypoczynku. Tak jak w przypadku pozostałych pomieszczeń w domu, odpowiednie oświetlenie w sypialni to podstawa. Czym się kierować, wybierając oświetlenie do sypialni? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

Czym się kierować, wybierając oświetlenie do sypialni?

Światło w sypialni powinno mieć ciepłą barwę i być rozproszone. Takie jest idealne do wypoczynku i miejsca do spania. Głównym źródłem światła w sypialni powinno być światło sufitowe. Oczywiście, nie może być tak, że będzie to jedyne oświetlenie w sypialni. Jeżeli przed snem będziemy chcieli poczytać, niezbędna będzie lampka nocna. Przyda się także lampa stojącą lub ścienna. Możliwe jest również zamontowanie w szafie w sypialni oświetlenia LED. Na pewno podniesie to poziom komfortu!

Ważne jest też, żeby lampa, którą wybierzemy, pasowała do wnętrza sypialni. Poza swoją funkcją, czyli dawaniem odpowiedniego oświetlenia, powinna również pasować do gustu właściciela. 

Rodzaje lamp w sypialni

Oczywiste jest, że jedna lampa w sypialni to za mało. A jakie są rodzaje lamp do sypialni?

 • lampa sufitowa: jest to najbardziej podstawowe źródło światła w sypialni. Większość pomieszczeń tego typu ma lampę zamontowaną u sufitu.
 • lampa ścienna: może stanowić konkurencję dla lampki nocnej do czytania, jeżeli się ją odpowiednio zamontuje. Istnieją również lampy ścienne, które zawierają dodatkową lampkę do czytania, którą można wygiąć pod adekwatnym kątem.  
 • wisząca: lampy wiszące mogą być nie tylko ozdobą, ale również doskonałym źródłem światła. Odpowiednio zawieszona będzie się idealnie prezentować w każdym wnętrzu – nie tylko w sypialni. 
 • lampka nocna: osoby, które lubią czytać przed snem, wiedzą, jak istotne jest odpowiednie dobranie lampki nocnej. Światło, które ona daje, nie może być ani za słabe, ani za mocne. Kluczową funkcją lampki jest jej praktyczne zastosowanie, a dopasowanie stylu lampki do wnętrza sprawi, że wszystko będzie tworzyć spójną całość.
 • żyrandol: sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które lubią styl pompatyczny i nieco luksusowy 
 • lampa stojąca: sprawdzi się jako oświetlenie strefowe. To, czy taka lampa w ogóle pojawi się w sypialni, zależy od tego, jakiej wielkości jest pomieszczenie. W małej sypialni lampa stojąca, która zajmuje dużo miejsca, nie będzie dobrym pomysłem. Istotne jest to, żeby dopasować lampę do konkretnej sypialni.

Zobacz: Lampy wiszące – rodzaje

Zalety oświetlenia LED do sypialni

Oświetlenie LED ma sporo zalet, m.in.:

 • diody LED są bardziej ekologiczne od tradycyjnych żarówek,
 • zużywają o 80-90% mniej energii,
 • ich trwałość jest 50 razy dłuższa,
 • średnia żywotność żarówek LEDowych to około 50 000 godzin,
 • diody LED nie nagrzewają się tak jak zwykłe żarówki. 
Oświetlenie do sypialni

Oświetlenie do sypialni – dodatkowe funkcje

Lampy do sypialni często oferują dodatkowe funkcje, które zwiększają komfort przebywania w sypialni. Takie funkcje to m.in.:

 • ściemnianie: rano światło powinno być mocniejsze i jaśniejsze, a wieczorem – słabsze i dające organizmowi sygnał, że wkrótce pora spać. Niektóre lampy posiadają ściemniacz dotykowy, który ułatwi regulację światła w sypialni. 
 • zdalne sterowanie: niektóre lampy można kupić razem z pilotem, który umożliwia ściemnianie, gaszenie lub zapalanie światła. 
 • inteligentna lampa: ten typ lampy jest elementem Smart Home. Inteligentną lampą można sterować poprzez aplikację albo polecenia głosowe. 

Zobacz: Jakie kinkiety wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.