Jak wybrać lampy do domu?

Oświetlenie to jedna z najistotniejszych rzeczy, którymi trzeba się zająć podczas urządzania domu. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy wyborze lampy do domu? Czym różni się światło ciepłe od zimnego i neutralnego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Najczęstsze błędy popełniane przy kupowaniu lampy do domu

Zakup lampy do domu wiąże się z ryzykiem popełnienia wielu błędów. Oto niektóre z nich:

  • zawieszenie lampy w złym miejscu,
  • niedostosowanie wielkości lampy do powierzchni wnętrza,
  • zbyt duża lub zbyt mała ilość punktów świetlnych,
  • stosowanie tylko jednego rodzaju oświetlenia,
  • dobór koloru lampy jedynie w świetle sklepu,
  • niedostosowanie barwy światła do pomieszczenia,
  • zwracanie uwagi tylko na walory estetyczne lamp, a pomijanie kwestii praktycznych.
lampy

Zobacz: Czym się kierować, wybierając lampy do pokoju dziecięcego?

Światło ciepłe i zimne

Światło białe jest najjaśniejszą barwą, którą zauważa ludzkie oko. Do powstania takiego światła w wyniku zmieszania fal elektromagnetycznych o różnej długości. Natomiast światło żółte jest podstawową barwą i powstaje ze zmieszania dwóch fal elektromagnetycznych o różnych kolorach. Ludzkie oko odbiera mieszaninę światła czerwonego i zielonego jako światło żółte. 

Światło do domu czy mieszkania dobieramy pod kątem temperatury barwowej. Wyróżniamy:

  • światło ciepłe: żółtawy odcień i temperatura poniżej 3900 Kelwinów. Im niższa temperatura barwowa, tym bardziej pomarańczowy odcień ma światło. Najlepiej sprawdzi się w sypialni lub pokoju dziecięcym. 
  • światło zimne: temperatura barwowa wynosi powyżej 4600 Kelwinów. Motywuje nasz organizm do pracy i jest pobudzające.
  • światło neutralne: temperatura barwowa wynosi między 4000 a 5000 Kelwinów. Polecane jest do salonów, ponieważ nie przekłamuje odbioru innych barw. 

Jakie wybrać oświetlenie do małych i dużych wnętrz?

Pomieszczenia w domu lub mieszkaniu z reguły mają różne wielkości i kształty. To one dyktują nam, jakie światło wybierzemy do konkretnego pomieszczenia i ile punktów świetlnych potrzebujemy. 

Duże pomieszczenie, oprócz głównego oświetlenia w postaci na przykład żyrandola, będzie potrzebować innych źródeł światła. Mogą to być na przykład kinkiety ścienne albo lampy stojące. Ciekawym rozwiązaniem są lampy wiszące – odpowiednio zamontowane nie tylko dokładnie oświetlą pokój, ale też będą pełnić funkcję dekoracyjną. Można również postawić na lampy podłogowe. 

Oświetlenie małych pomieszczeń wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim, nie potrzebujemy tylu źródeł światła, co w większym wnętrzu. W wielu przypadkach wystarczające jest oświetlenie górne w połączeniu z lampą stojącą lub kinkietem. 

Oprócz wielkości pomieszczenia do oświetlenia, bierzemy też pod uwagę jego kształt. Jeśli pokój ma wiele zakamarków do oświetlenia, będzie wymagać więcej źródeł świetlnych. 

lampy

Lampy do sypialni, łazienki, kuchni…

Światło, obojętne, w jakim pomieszczeniu, nie może być za mocne, ani za słabe. Dodatkowo, głównym źródłem światła w pokoju powinno być górne oświetlenie. Każdy kąt wnętrza powinien być dokładnie oświetlony, dlatego nie poprzestajemy na jednym źródle światła, tylko stawiamy na kilka.

Zobacz: Jakie powinno być oświetlenie łazienki?