Sposoby na uniknięcie awarii klimatyzatora

Obecnie jest moda na montowanie klimatyzatora w domu i mieszkaniach. Jest to bardzo dobry pomysł biorąc po uwagę skalę upałów, które nam towarzyszą w okresie letnim. Klimatyzacja w samochodzie jest już standardem we współczesnych pojazdach, bez niej trudno byłoby nam wytrzymać parę godzin w samochodzie jadąc na wymarzone wakacje. Podobnie jest z klimatyzacją w domach i mieszkaniach – powoli staje się ona standardem. Dzięki niej mieszkanie staje się bardziej komfortowe i wygodne.

awaria klimatyzacji

Klimatyzator w mieszkaniu to jeden z najtańszych i najprostszych sposobów, aby utrzymać komfortową temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Często jednak się mówi o negatywnym wpływie klimatyzacji na nasze zdrowie. Czy jest to prawdą? Nie. Klimatyzacja jest w pełni bezpieczna. Negatywny wpływ na zdrowie klimatyzacji ma miejsce jedynie w momencie błędnego montażu. Prawidłowo zamontowana klimatyzacja wpływa pozytywnie na zdrowie osób zmagających się z alergią oraz z chorobami płuc. Osoby takie potrzebują filtracji powietrza – a to właśnie zapewnia klimatyzacja.

Klimatyzator nie tylko reguluje odpowiednią temperaturę powietrza, która powinna wynosić od 23 do 26 stopni Celsjusza, ale odpowiada również za utrzymanie właściwej wilgotności powietrza, która powinna sięgać 40-60%.

Jakie mamy rodzaje klimatyzatorów?

Obecny rynek oferuje różne klimatyzatory ze względu na montaż. Wyróżniamy:

  1. Klimatyzator podłogowo-sufitowy – jest to model o złożonej konstrukcji, dlatego najchętniej montowany jednak w sklepach.
  2. Klimatyzator kanałowy – montowany w dużych pomieszczeniach ze względu na konieczność rozprowadzenia powietrza kanałami. Wybierany najczęściej do dużych obiektów, które prowadzą działalność przemysłową.
  3. Klimatyzator kasetonowy – wybierany raczej do dużych pomieszczeń/budynków. Montowany w przestrzeni sufitu.
  4. Klimatyzator ścienny – najczęściej wybierany do montażu w domach i mieszkaniach. Jest niebywale prosty w montażu i tani w utrzymaniu. Jego elegancki wygląd często ozdabia pomieszczenia.

Jak już wcześniej wspomniano, klimatyzator pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Jednakże, często ulega awarii. Co zatem zrobić, aby awaria klimatyzatora nie miała miejsca? Awarie klimatyzatora wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania urządzenia bądź również w wyniku eksploatacji zużywają się części – dlatego regularny serwis klimatyzacji jest bardzo ważny, ponieważ przedłuża żywotność klimatyzatora.

Jakie są główne awarie klimatyzatora i jak im zapobiec?

  1. Klimatyzator produkuje nieprzyjemny zapach – taka sytuacja ma miejsce, gdy nie czyścimy klimatyzatora regularnie. Wilgoć pozostaje w urządzeniu i wówczas następuje rozwój pleśni i grzybów odpowiedzialnych za brzydki zapach. Co zrobić? Wystarczy regularnie czyścić urządzenie.
  2. Kapiąca woda z urządzenia – jest efektem zapchanego bądź brudnego filtru. Zapchany filtr powoduje również nie radzi sobie z oczyszczeniem powietrza, które staje się szkodliwe dla naszego zdrowia.

Aby uniknąć awarii klimatyzatora należy regularnie dokonywać przeglądu stanu technicznego – gdy jakaś część się zużyje od razu będzie wymieniona. Regularne czyszczenie klimatyzatora również sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu urządzenia.