Z czego taras? Czyli idealny materiał do budowy tarasu

Taras jest miejscem, które bardzo często pojawia się na projektach nowo budowanych domów. Możliwość swobodnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu jest bowiem dla wielu osób bardzo kuszące. Problemem jednak dla wielu inwestorów jest to, z czego zbudować taras. Jaki materiał będzie w tym wypadku najlepszy na powierzchnię tarasu?

Dlaczego wybór jest trudny?

Z czego taras? To pytanie, choć bardzo proste kryje jednak w sobie odpowiedzi na wiele trudnych pytań dotyczących codziennego używania tarasu. Pamiętać w końcu trzeba o tym, że jest to część domu, która będzie stale narażona na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Na podłogę tarasową oddziaływać będzie wysoka temperatura, silne nasłonecznienie, ale też deszcz, mróz, śnieg czy też zabrudzenie z drzew i pobliskich dróg. Innymi słowy, podłogą tarasowa musi być naprawdę dobrze przemyślana, ponieważ miejsce jej pracy jest niezwykle trudne.

Podłoga z płytek

Zdecydowanie jednym z najczęściej wybieranych materiałów na podłogę na tarasie, są płytki ceramiczne. Są one stosunkowo tanie, szybkie w montażu, a także łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Dzięki temu są po prostu bardzo wygodne i ekonomiczne. Pamiętać jednak trzeba, że nie mogą to być zwykłe płytki podłogowe. Muszą one charakteryzować się przede wszystkim mrozoodpornością, aby w przypadku nadejścia zimy ich powierzchnia w wyniku działania niskiej temperatury nie popękała. Kolejną sprawą jest ich antypoślizgowość. Nie dotyczy to jednak tylko śniegu, lecz także po prostu płynów.

Podłoga z drewna

Kolejnym bardzo popularnym materiał do wykonywania podłogi tarasowej jest drewno. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niezwykłemu wyglądowi, który dzięki zastosowaniu tego naturalnego materiału jest z całą pewnością najbardziej estetyczny i związany z przyjemną stroną odpoczynku. Niestety, aby drewno mogło w odpowiedni sposób pracować na zewnątrz, musi być nie tylko odpowiednio dobrze wybrane, ale też i zabezpieczone. Przede wszystkim odradza się używanie drewna krajowego, ponieważ jest ono zbyt miękkie, a co za tym idzie zbyt mocno narażone na zniszczenie. Poleca się drewno egzotyczne, które charakteryzuje się lepszymi parametrami, lecz mimo to, nadal wymaga ono okresowej konserwacji. Powoduje to, że choć taras wykonany z drewna jest o wiele ładniejszy i estetyczniejszy niż z każdego innego materiału, to jednak wymaga jednocześnie o wiele więcej nakładów pracy, aby w odpowiednio długim czasie pozostał w swojej dobrej i niezmienionej kondycji.