Armenia – kolebka chrześcijaństwa

Usytuowana na pograniczu Europy i Azji Armenia, jest najstarszym państwem chrześcijańskim na świecie. Znajdujące się na tym terenie świątynie liczące ponad tysiąc lat, wzbudzają zainteresowanie ludzi na całym świecie. Armenia znana jest również z ormiańskiej serdeczności i życzliwości. Mieszkańcy tego pięknego zakątka usytuowanego na Kaukazie Południowym, stanowią przykład dobrych gospodarzy, którzy chętnie opowiadają o historii kraju, a także o górze Ararat, na której według podań miała osiąść arka Noego.

Pomysł na wycieczkę

Gruzja i Armenia to kierunki coraz częściej wybierane przez turystów. Osoby, które zdecydują  się na długi lot, z pewnością odbędą podróż życia, która będzie wiodła od szczytów Gruzji, po zachwycające pustynie Armenii. Przemierzając sieć krętych dróg, można zobaczyć wiele spośród zachowanych zabytków sakralnych. Niewielkie cerkwie, wewnątrz których modlą się miejscowi, a także niezliczone ilości kunsztownie wykonanych ikon, podkreślające wielokulturowość tego regionu, z pewnością zwrócą uwagę miłośników historii sztuki.

Erywań – wycieczka do serca kraju

Erywań jest największym miastem Armenii, a zarazem jej stolicą. Nad położonym w dolinie Hrazdan miastem, góruje majestatyczny Ararat. Osoby, które cenią sobie aktywne spędzanie wolnego czasu, powinny poświęcić kilka dni na szczegółowe zwiedzanie miasta. Plac Republiki stanowiący centralny plac miasta, od momentu powstania jest modnym miejscem spotkań tutejszej ludności. Tuż przy nim wznosi się Muzeum Historii Armenii oraz ceniona Narodowa Galeria Armenii. Hotel Mariott Armenia znany jest większości turystów, którzy odnajdują w nim odrobinę europejskości. Przechadzając się wzdłuż kolejnych uliczek obok Ormiańskiego Akademickiego Teatru Opery i Baletu znajduje się plac Wolności, który do dzisiaj stanowi miejsce protestów. Jedyny meczet w Erywaniu noszący nazwę Błękitnego Meczetu, każdego dnia mieni się w świetle zachodzącego słońca. Charakterystyczna błękitna mozaika, którą został ozdobiony, przyciąga wzrok podróżnych. Niemniej jednak najbardziej charakterystycznym miejscem w Erywaniu jest katedra św. Grzegorza Oświeciciela. Jest to największa na świecie ormiańska katedra.

Stolica Armenii słynie również ze znakomitego jedzenia. Armeńska kuchnia tak naprawdę stanowi połączenie smaków charakterystycznych dla Greków, Gruzinów i Turków. W menu miejscowych restauracji są dolmy, lahamacuny, chaczprui, a nawet chikali. W Erywaniu znajduje się niezliczona ilość restauracji. Cechą charakterystyczną miejscowych restauracji są niezwykle długie karty z menu. Z pewnością każdy podróżny powinien skosztować lawaszu. Jest to rodzaj tortilli lub naleśnika. Doskonale pasuje do niego humus oraz kebab lub duszone bakłażany. Ormianie są mięsożercami. W każdej karcie znajduje się do wyboru zarówno wołowina, drób, jak i jagnięcina. Bez względu na to, czy jest duszona, smażona czy grillowana, warto jej spróbować. Ilość przypraw, w których jest skąpana, nadają jej niepowtarzalnego, wyrazistego smaku.  

Jezioro Sewan

Sewan jest największym jeziorem w Armenii. Wypoczywając nad jego słonecznym brzegiem, warto przemóc się i udać do Sewanawank, gdzie znajduje się zabytkowy ormiański klasztor, który pochodzi z IX wieku. Wewnątrz świątyni mieszczą się dwa kościoły: Matki Bożej oraz Świętych  Apostołów. Sewan położony jest zaledwie 60 kilometrów od stolicy państwa, co pozwala na szybkie dotarcie do celu.

Poziom wody w jeziorze ciągle opada. Szacuje się, iż na przestrzeni ostatnich 40 lat jej stan obniżył się o 19 metrów. W przeszłości do tego przyczynił się Salin, który do nawadniania pól i hydroelektrowni kazał spuścić z niego wodę. Na skutek tego działania tafla jeziora obniżyła się o 30 metrów. Pomimo iż Sewan zasilany jest przed 28 rzek, ubytki wody są nie do odrobienia.

Gruzja

Będąc w Armenii, warto odwiedzić bliskich sąsiadów tego kraju. Na szczególną uwagę zasługuje Tbilisi i położony na wzgórzu św. Eliasza Sobór Trójcy Świętej, będący największą budowlą sakralną w kraju. Jego budowę rozpoczęto w 1995 roku, w celu uczczenia 2000-lecia chrześcijaństwa. Świątynia mierzy blisko 68 metrów, a jej powierzchnia wynosi w przybliżeniu 5000 metrów kwadratowych. Zdumiewające jest, iż wewnątrz niej mieści się 11 okazałych ołtarzy.

Otoczenie świątyni zostało dokładnie przemyślane. Fontanny nadają temu niezwykłemu miejscu lekkości, natomiast zieleń pokrywająca roślinność, doskonale współgra z surowym wyglądem świątyni. Podczas zachodu słońca Sobór Trójcy Świętej przypomina górujące nad miastem olbrzymie, płonące ognisko.

Każdy, kto zdecyduje się na przyjazd do Armenii, powinien wyposażyć się w aparat z pojemną kartą pamięci. Liczba zabytków znajdujących się w tym, niewielkim kraju zdumiewa. Urokliwe, często niewielkie świątynie odwiedzane głównie przez miejscowych, usytuowane są w najpiękniejszych miejscach na ziemi. Fotografie majestatycznego  Kaukazu znajdują się w każdej książce podróżniczej. Nie jest tajemnicą, iż duży odsetek turystów przybywających zarówno do Armenii, jak i Gruzji stanowią alpiniści, którzy podejmują się próby zdobycia Kazbeku.