Tutaj jesteś

Czy warto założyć zimowy ogród całoroczny?

22 października 2023 Poradnik zimowy ogród całoroczny


Miłośnicy natury nie chcą na okres zimowy żegnać się z zielenią, dlatego zakładają oranżerie. To miejsca, w których obcowaniem z przyrodą można cieszyć się cały rok i to w bardzo komfortowych warunkach. Ogrody zimowe całoroczne to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce stworzyć sobie wyjątkową przestrzeń do codziennego relaksu i odpoczynku.

Ogrody zimowe całoroczne a sezonowe – podstawowe różnice

Ogród sezonowy, czyli taki wykorzystywany jedynie do późnej jesieni, może być wykonany z cieńszych materiałów, np. plexi, pojedynczych szyb. Wszystko dlatego, że nie musi być tak dobrze izolowany od zimna, a w cieplejsze dni łatwo będzie go nagrzać promieniami słońca.

Ogrody zimowe całoroczne są ogrzewanie, by egzotyczne rośliny mogły w nich rosnąć bez względu na mrozy panujące na zewnątrz. Ogród sezonowy to lekka konstrukcja, w której można jedynie tymczasowo umieścić ogrzewanie punktowe, np. gazowe lub na podczerwień.

W odróżnieniu od ogrodów sezonowych te zimowe nie są stawiane na tarasie. Często stanowią samodzielną i solidną konstrukcję, która waży do kilku ton i zespolona jest z budynkiem.

Jak zbudować całoroczny ogród zimowy?

Najlepiej już na etapie projektu domu ustalić, że ogród zimowy będzie znajdować się od południowej lub zachodniej strony budynku. To tam najdłużej oświetlać będzie go słońce, co zagwarantuje naturalne docieplenie tej przestrzeni. Ogrody zimowe całoroczne wymagają wykonania fundamentów i trwałego połączenia ze ścianą budynku mieszkalnego. Dlatego też warto budować je wraz z domem, jednak nie zawsze jest to możliwe ze względów finansowych. Wtedy należy zaplanować ich budowę i uwzględnić ją podczas stawiania ścian. Warto także od razu wykonać płytę fundamentową. Tymczasowo może sprawdzić się ona jako miejsce na letni stół z krzesłami.

Konstrukcja zimowego ogrodu to profile szkieletowe i szklane wypełnienie. Przy założeniu, że przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest argonem, jej współczynnik przenikania ciepła może być niewysoki (około 2-2,2 W/m2K). Poza tym taka zwarta konstrukcja będzie też odporna na chłód przy wietrznej pogodzie.

Całoroczny ogród musi być ogrzewany. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe lub promienniki ciepła. Klimatycznym rozwiązaniem jest także nowoczesny piec kaflowy (koza), ale z uwagi na przepisy prawa nie wszędzie można skorzystać z tej opcji.

Rośliny do całorocznej oranżerii

W ogrodzie zimowym świetnie sprawdzą się zielone rośliny tropikalne: eukaliptusy, fikusy, bananowce, monstery i egzotyczne drzewka owocowe. W zimowej oranżerii dobrze poradzą sobie również juki i fikusy. Poza tym można w niej hodować również te kwiaty, które stoją w mieszkaniach, np. skrzydłokwiat, filodendron, czy difenbachia.

Materiał zewnętrzny

Redakcja rawiplast.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dom, wnętrza, instalacje, budownictwo oraz ogród spotykają się, by dostarczyć Ci niezwykłej wiedzy i inspiracji do stworzenia wymarzonego miejsca do życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?