Wysokie koszty energii elektrycznej skłaniają wielu Polaków do poszukiwania alternatywnych sposób jej pozyskiwania. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej warto zainteresować się przydomową elektrownią wiatrową. Ile kosztuje? Jak wpływa na nasz portfel? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając dalszą część artykułu.
Co to jest przydomowa elektrownia wiatrowa?
Terminem przydomowej elektrowni wiatrowej określa się zespół urządzeń do wytwarzania i magazynowania prądu na potrzeby gospodarstwa domowego. Składa się z turbiny wiatrowej, licznika, okablowania, a także opcjonalnie z akumulatora.
Turbina wiatrowa, nawet o stosunkowo niewielkiej mocy, jest w stanie pokryć część zapotrzebowania energetycznego budynku. Z uzyskanej energii elektrycznej zasilić można wszystkie domowe sprzęty, systemy i narzędzia.
Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa?
Podstawą instalacji jest turbina wiatrowa, inaczej nazywana wiatrakiem, ze względu na konstrukcję. Energię elektryczną wytwarzają obracające się łopaty wirnika. Następnie jest ona przekazywana przez wał i przekładnię do generatora. To właśnie generator stanowi najważniejszy element instalacji. Pozwala wykorzystać otrzymaną energię do produkcji prądu, który może zasilić niemal każdy budynek.
Atutem jest możliwość magazynowania nadmiaru wytworzonego prądu. Istnieje również możliwość jego odprowadzania do sieci energetycznej.
Jakie są rodzaje przydomowych elektrowni wiatrowych?
Ustawienie wirnika, a dokładnie osi ruchu obrotowego, dzieli system na dwa rodzaje:
-
turbiny wiatrowe poziome,
-
turbiny wiatrowe pionowe.
W Polsce największą popularnością cieszą się turbiny poziome. Budową przypominają wiatraki. Wpisały się w krajobraz już wielu wietrznych regionów naszego kraju.
Przydomowa elektrownia wiatrowa – pozwolenie, przepisy
Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, zwalnia inwestorów z lokowania przydomowych elektrowni wiatrowych w odległości wielokrotnie przewyższającej wysokość masztu z wirnikiem.
Bez pozwolenia, jedynie zgłaszając budowę do Urzędu Gminy, wykonasz elektrownię wiatrową:
-
o mocy nieprzekraczającej 50 kW,
-
jeżeli odległość wiatraka od granicy działki jest większa niż całkowita jego wysokość,
-
wysokość całkowita mieści się w przedziale 3-12 m.
Czy warto zainwestować w przydomową elektrownię wiatrową?
Inwestycja w zieloną energię stała się trendem wśród wielu inwestorów. O brokerze XTB aktualnie coraz częściej można usłyszeć właśnie w tym kontekście. Popularność akcji do kupienia wzrasta wraz ze świadomością ludzi co do zatrważających zmian klimatycznych wpływających negatywnie na Ziemię.
Przed pytaniem, czy warto zainwestować w przydomową elektrownię wiatrową, stają właściciele prywatnych domów. Atutem jest produkcja prądu przez cały rok, co pomaga obniżyć zapotrzebowanie na energię pochodzącą z tradycyjnych źródeł. Szczególnie dobrze działa w połączeniu z innymi instalacjami m.in. panelami fotowoltaicznymi oraz pompą ciepła. Pomaga zwiększyć niezależność energetyczną.
Energia wiatrowa jest ekologiczna i przyjazna dla środowiska. Nie jest wytwarzany dwutlenek węgla ani inne zanieczyszczenia atmosferyczne. Może okazać się również źródłem dodatkowego zarobku, ze względu na opcję odsprzedaży nadmiaru wytworzonej energii do sieci energetycznej.
Gdzie sprawdzi się przydomowa elektrownia wiatrowa?
Każdy projekt przydomowej elektrowni wiatrowej wymaga indywidualnych analiz warunków lokalnych, a także stosowania się do aktualnych przepisów regulujących budowę i eksploatację inwestycji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy sprawdzić warunki wiatrowe, dostępność terenu, a także lokalne zezwolenia.
Warto wiedzieć, że niektóre regiony Polski mają znacznie bardziej sprzyjające warunki atmosferyczne niż inne. Są to przede wszystkim tereny nadmorskie, wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego oraz na Suwalszczyźnie, gdzie prędkość wiatru jest największa.
Inwestycja w przydomową elektrownię wiatrową jest również dobrym pomysłem w pasie od Szczecina po Olsztyn, a także w regionach południowo-wschodnich. Najmniej atrakcyjne są południowo-zachodnie obszary Polski oraz okolice Białegostoku.
Ile prądu daje przydomowa elektrownia wiatrowa?
Wydajność przydomowej elektrowni wiatrowej jest uzależniona od:
-
mocy turbiny wiatrowej,
-
warunków pogodowych na danym terenie,
-
wysokości turbiny i ukształtowania terenu.
Niestety, nie masz wpływu na liczbę dni wietrznych w ciągu roku, dlatego gdy pogoda jest niekorzystna dla instalacji (bezwietrzna), musisz posiłkować się prądem z sieci energetycznej.
W celu obliczenia ile energii jest w stanie wyprodukować turbina wiatrowa o mocy 5 kW, należy zastosować następujący wzór:
moc nominalna turbiny x dzienna liczba godzin pracy turbiny x liczba dni pracy turbiny x 25%
Zakładając, że wietrznych dni w roku będzie 250, a podmuchy będą występowały regularnie przez 24 godziny, osiągniesz następujący rezultat:
5 kW x 12 h x 250 dni x 25% = 3750 kWh
Takiej mocy przydomowa elektrownia wiatrowa jest wystarczająca dla domu jednorodzinnego.
Ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa?
Porównując inwestycję w przydomową elektrownię wiatrową do innych ekologicznych instalacji, jest to duże i drogie przedsięwzięcie. Najdroższy jest generator do turbiny, a koszty w zależności od jego mocy, mogą wynieść:
-
3 kW, czyli tzw. mała elektrownia wiatrowa – ok. 40 tysięcy złotych;
-
5 kW, czyli przydomowa elektrownia wiatrowa – ok. 70 tysięcy złotych;
-
10 kW, czyli bardzo dużej mocy przydomowa elektrownia wiatrowa – od ok. 100 000 zł.
Skorzystaj z dofinansowania na przydomową elektrownię wiatrową
Program “Moja Elektrownia Wiatrowa”, którego koordynatorem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oferuje bezzwrotną dotację do 50% kosztów kwalifikowanych, o maksymalnej kwocie 30 tysięcy złotych dla instalacji wiatrowej oraz do 17 tysięcy złotych dla magazynu energii elektrycznej. Program jest realizowany w latach 2024-2029. Obejmuje mikroelektrownie do 20 kW, z wiatrakami nieprzekraczającymi 30 m wysokości.
Artykuł sponsorowany