Taras jako letni salon – jak urządzić komfortową przestrzeń?

Ciepłe miesiące wiosenne i letnie skłaniają do spędzania większej ilości czasu na zewnątrz. Własny letni salon – efektownie urządzony taras jest marzeniem wielu osób. Jak je zrealizować? Niewątpliwie dobry plan to podstawa aranżacji tarasu. Bazą dla niego będą starannie dobrane meble, uzupełnieniem zaś – dekoracje i elementy wyposażenia. Na co zwrócić uwagę, co uwzględnić przy podejmowaniu decyzji, o czym lepiej nie zapomnieć przy urządzaniu strefy wypoczynku na tarasie?

Praktyczne meble na miarę budżetu

Strefa wypoczynku na tarasie może być przestronna albo kompaktowa – wszystko zależy od przestrzeni, jaką ma się do dyspozycji, ale także budżetu. Wato wybierając meble na taras odpowiednio wyważyć wszystkie czynniki i dobrze przemyśleć zakup. Swoją rolę mogą spełnić zarówno proste meble wykonane z palet, jak i efektowne zestawy wypoczynkowe z technorattanu. Warto uwzględnić:

  • wymiary tarasu oraz przestrzeń do dyspozycji,
  • ilość osób regularnie mających korzystać z przestrzeni,
  • funkcje przestrzeni – jedynie wypoczynek, czy też na przykład letnia jadalnia,
  • budżet, trwałość mebli, miejsce przechowywania, odporność na wodę/promienie UV.

Warto w przypadku wybrania konkretnego mebla czy ich zestawu sprawdzić także szczegóły takie jak opcje montażu, wagę czy sposób konserwacji i przechowywania poza sezonem.

Funkcjonalne i dekoracyjne detale dopełniające całości

Oprócz bazy, za jaką z pewnością należy uznać meble, taras warto uzupełnić przydatnymi dodatkami oraz elementami dekoracyjnymi. To między innymi tekstylia podnoszące komfort czy oświetlenie idealne na długie wieczory. Na tarasie warto także ustawić rośliny, które będą świetną dekoracją. Dobrym pomysłem w wielu przypadkach są także parawany ogrodowe, pergole czy płotki pozwalające zachować większą prywatność przy niewielkich ogrodach. Przykładem dekoracyjnego, a zarazem praktycznego detalu mogą być także praktyczne wieszaki, gdzie można odwiesić okrycie wierzchnie czy kapelusz damski po przyjściu z ogrodu. 

Zabezpieczenie wyposażenia tarasu przed czynnikami atmosferycznymi

Równie ważnym elementem, jak aranżacja i dopełnienie detalami przestrzeni tarasu będzie zabezpieczenie wyposażenia przed nadmierną wilgocią czy promieniami słonecznymi. Najłatwiej sytuacja wygląda, gdy taras jest zadaszony, jednak zwykle ma się do czynienia z otwartą lub częściowo otwartą przestrzenią. Można zainstalować nad nią modny żagiel, który miewa właściwości wodoodporne, tworząc swoisty daszek. Jednak meble ogrodowe, poduszki czy inne elementy aranżacji powinny być odporne na działanie czynników zewnętrznych albo za każdym razem zabezpieczane pokrowcami. Należy pamiętać także o działaniu wilgoci od dołu. Na dłuższy czas nieużywane elementy warto przenieść w suche i bezpieczne miejsce.

Letni salon w przestrzeni tarasu jest doskonałą okazją do stworzenia komfortowej strefy wypoczynkowej. Aranżując w przemyślany sposób taką przestrzeń, można zyskać wyjątkowe miejsce relaksu na wiele ciepłych miesięcy. Co więcej, koszty tego przedsięwzięcia wcale nie muszą być wysokie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.